Okluze v pedikúře

 

Využití okluzivních zábalů.

Možnosti využití okluzivního zábalu – ošetření ragád (prasklin), odlehčení kuřích ok, podpůrné ošetření při léčbě bradavic dermatologem, odlehčení míst s vysokým tlakem u diabetiků (prevence před diabetickými a neurologickými vředy), podpůrná lokální terapie při léčbě onychomykózy dermatologem.


Nejširší možností využití okluzivního zábalu je okluze v místě prasklin kůže.


Pod okluzivní zábal lze aplikovat různé typy mastí a krémů. Nejčastěji používaný je krém se změkčujícím účinkem nebo promašťujícím účinkem – tyto krémy jsou volně dostupné v lékárnách i v odborných pedikérských salónech. Dále lze použít speciální masti, antimikrobiální nebo léčivé preparáty předepsané odbornými lékaři.


Okluzivní zábal je možné aplikovat v případě nehojících se trhlin i na jiných částech chodidla (palce či jiné prsty na chodidle, případně celé chodidlo). Pozor, prasklá kůže pod malíčkem nebo v meziprstí se nepovažuje za ragádu. V tomto případě jde o mykotické onemocnění kůže, kde je nutné léčit mykózu a ne ragádu. Mykózy způsobují hluboké praskání kůže. V tomto případě jde o to, že ragáda je důsledkem, ne však příčinou prasklin.


Pro odlehčení míst se zvýšeným tlakem se používají odlehčující kroužky, ovály a speciální materiály na výrobu okluze.